02.05.22.
Е.Т.А.Гофман. "Крихітка Цахес на прізвисько Циннобер".
В.Вітмен. " Зб. "Листя трави"
Узагальнення та систематизація навчального матеріалу.
Теоретична розминка
_____________________________________
26.05.22.
Позакласне читання. Сучасна зарубіжна поезія.
1.Перейти за посиланням. Обрати для себе одного з письменників та його поезію Дати віршу характеристику.
Характеристику записати в зошит. Надсилати не треба.
______________________________________
23.05.22.
Відповіді на запитання
dansvet0369@gmail.com
Проблеми життя і смерті, любові й відданості у творі.
Дати характеристику одному з персонажів ( до 22.05.22.)
16.05.22.
1. Переглянути екранізацію твору за покликанням.
https://www.youtube.com/watch?v=CebB06r0IHI
2. Переглянути презентацію за покликанням. Виписати сюжетні лінії та проблематику твору.
3. На слайді "Підсумки твору" є запитання . Дати письмову відповідь , використавши метод "Прес": Я вважаю, ... -Тому що... - Наприклад, ... - Отже, ...
Питання записувати. Відповідь надіслати до 19.05.22.
dansvet0369@gmail.com
__________________________________
12. 05. 22.
Дія роману відбувається в містечку Мейкоб (штат Алабама) в середині 30 років 20 ст. У романі є згадки про Велику депресію. Що вам відомо про цей історичний період?
(Дія твору розгортається в 1930-ті роки, коли США та інші країни світу потерпали від потужної економічної кризи — найдовшої, найглибшої та найбільш глобальної у XX столітті. Період кризи (з 1929 р. до кінця 1930-х) в США називали Великою депресією. У країні значно зріс рівень безробіття і скоротилося промислове виробництво, а сотні тисяч американців стали бездомними.
Історична довідка «Закони Джима Кроу»
Згідно з
цими законами, темношкірі американці були позбавлені всіх громадянських прав,
вони вважалися людьми «другого сорту». Місцева влада ввела для них
комендантську годину, а у всіх громадських місцях вивішували таблички з написом
«Тільки для білих» або «Для кольорових». Категорично заборонялися міжрасові
шлюби, а жорстоке знущання та тортури стали публічними розвагами.)
Головні герої - адвокат Аттікус Фінч та його діти:
тринадцятилітній син Джим та восьмилітня Джин-Луїза, від імені якої й
ведеться оповідь.
Головна подія роману - справа темношкірого Тома Роббінса, якого захищає в суді Аттікус Фінч. Майже все містечко обирає позицію «Це мене не обходить».
-
У творі «Убити пересмішника» висвітлюється багато моральних і суспільних
проблем. Америка 30-х років ХХ століття представляла собою країну, чорношкіре
населення якої було позбавлене громадянських прав. Знаючи про це, Аттікус Фінч все ж береться захищати негра, знаючи
заздалегідь, що програє справу.
- Чому автор висвітлює цю історію? Що хоче цим показати? Як у творі показано, що чорношкірі мешканці поважають адвоката Аттікуса Фінча?
( (Є в країні
чесні і порядні люди, здатні розуміти проблеми людей, у яких може бути і інший
колір шкіри. Негри до останнього не покидали судове приміщення і тільки коли
адвокат виходив, вони шанобливо піднялися)
-
Які проблеми,
розкриті у творі, залишаються актуальними донині? Чого роман може навчити
сучасну дитину або дорослу людину?
( Соціальна
нерівність; проблеми родини та виховання; проблема оточення, у якому ростуть
діти; дискримінація; справедливість; толерантність, тема добра і зла,
справедливості і несправедливості, тема людини і суспільства, відношення між батьками і дітьми, відношення
дітей до оточуючих, віра в перемогу).
Завдання. Дати характеристику одного з персонажів твору. Думки підкріпити цитатами (до 16.05.22).
dansvet0369@gmail.com
09.05.22.
Г.Лі. «Убити пересмішника». Проблема входження молоді в дорослий світ, зіткнення із жорстокістю.
1. Опрацювати за підручником с. 298 - 301.
https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=3562
4. Переглянути екранізацію твору за покликанням.
https://www.youtube.com/watch?v=CebB06r0IHI
______________________________________
05.05.22.
Пам'ятайте, що роздум ви пишете, наводячи приклади з твору Р.Д.Бредбері. «451º за Фаренгейтом».
Структура роздуму
dansvet0369@gmail.com
02.05.22.
1. За підручником опрацювати с. 296-298.
2. Інформаційний блок.
451 градус за Фаренгейтом — температура, при якій загоряється папір. Пожежники не гасять вогонь, вони його розпалюють. Вони носять скафандри з зображенням фенікса на грудях і саламандри на плечі.
Пожежники — опора режиму, запорука того, що люди не читатимуть книжок, адже книжки примушують думати і самостійно аналізувати.
Пожежники спалюють книги і будинки, де їх ховають. Владі легше керувати натовпом, якщо зробити темп життя швидшим, придумувати нові спортивні ігри, розвивати в людях почуття «стадності», автоматизму. Більше швидких машин, кольорових телепрограм, більше шуму, галасу. Будь-яке інакомислення чи самостійна думка робить особу небезпекою для режиму та потенційною мішенню карної пожежної команди.
Це роман про важке прозрівання особи в тоталітарному суспільстві. Пожежник Монтег теж був його частиною. Його дивацтвом було те, що він таємно забирав книжки з домівок, призначених на повне спалення. Поштовхом до тривожних роздумів стала незвична подія: на черговому спаленні жінка — власниця будівлі і бібліотеки — відмовилась покинути улюблені книжки і загинула в пожежі.
Донос карним органам на чоловіка, який утримує дома книжки, зробила і дружина Гая — Мілдред. Тепер вже домівку Монтегів спалюють вщент. Гай Монтег довідався від професора Фабера про існування відлюдників — шанувальників книг — і подався до них. Утопічні принципи збереження знань і скарбів цивілізації для майбутнього розділяв і Бредбері, великий шанувальник бібліотек. Його персонажі фактично чекають героїв, що прийдуть і змінять тоталітарний режим на кращий. Для цього нового суспільства і бережуть знання відлюдники — шанувальники книг.
У романі зображено нове, майбутнє споживацьке суспільство (антиінтелектуальна Америка), де панує тоталітаризм і майже повний контроль над суспільством. Керівництво держави намагається підпорядкувати собі навіть думки людей: книги заборонено, незаконним вважають читання і переховування будь-якої літератури, за дотриманням порядку мають слідкувати пожежники. Після того, як будинкипочали будувати вогнетривкими, завданням пожежників стало:
1. На сигнал тривоги виїжджати негайно. 2. Швидко розпалювати вогонь. 3. Спалювати усе дотла. 4. Негайно повертатися до пожежної станції. 5. Бути напоготові до нових сигналів тривоги
У своєму романі Бредбері описав багато предметів і явищ , що з'явилися в житті людей після опублікування твору в 1953 році :
Радіоприймачі типу «Ракушка» - аналог сучасних портативних радіоприймачів , перша модель яких з'явилася в 1979 році. У житті людей майбутнього , описаного в романі , велике місце займає телебачення . У романі представлені різні моделі телевізорів - починаючи від величезних « телевізійних стін» і закінчуючи мініатюрними переносними екранами. У тексті згадується , що зображення передається на екрані « в кольорі та об'ємі » , тобто діє кольорове телебачення (його впровадження в США почалося в рік написання роману і завершилося 10-15 років по тому , в 1960 -ті роки ), що підтримує 3D-зображення . «Телевізійні стіни» - аналог сучасних плоских телевізійних панелей , що з'явилися на рубежі XX і XXI століття.- Банкомати - цілодобовий банк , в якому можна отримати готівку і клієнтів обслуговують роботи
- Банкомати - цілодобовий банк , в якому можна отримати готівку і клієнтів обслуговують роботи
3. Запитання - відповідь (опрацювати).
- Скільки частин у романі, їх назви? (Три частини: 1 «Осередок і саламандра», 2 «Сито і пісок», 3 «Вогонь горить яскраво».) - Який епіграф вибрав Бредбері до свого роману? («Якщо тобі дадуть лінійований папір, пиши поперек». (Хуан Рамон Хіменес)- Чим пишається Монтег на початку роману? - Чому, на думку Клариси, Монтег не схожий на інших пожежників?(Тому що «у людей тепер немає часу один для одного. А ви так добре ставиться до мене (дивився, слухав, коли інші б просто пішли. Це рідкість".) - Що змінилося в характері та почуттях Монтега після зустрічі з Кларисою? («Йому здалося, що він роздвоївся навпіл і одна його половина була гаряча, як вогонь, а інша – холодна, як лід ... І кожна половина намагалася знищити іншу».) - Про яку допущену кимось помилку думає Монтег під час роботи в 3-поверховому будинку в старій частині міста? ( Будинок не був порожній, як бувало раніше. У ньому була стара жінка, господиня, яка не захотіла йти і згоріла разом зі своїми книгами і будинком.) - Що говорить Клариса про телевізійні передачі? («Я рідко дивлюся телевізор, тому у мене залишається час для навіжених думок».) Отже, Монтег зустрічає оригінально мислячу Кларису, заздрить її вмінню знаходити незвичайне у звичайному, вражений вірністю своїх «жертв» книгам. Потім сам рятує книги від вогню. Рятує душу. Шукає відповіді на питання, які його мучать. У нього, як каже він сам, «пожежа в душі, який не загасити». Таким чином, ми можемо зробити висновок, що зустріч, навіть із однією людиною здатна змінити нас і світ навколо нас. - Про яку приймету, пов'язаної з квіткою кульбаби, розповіла Монтегу Кларисса, і що показала її перевірка? (Якщо квіткою кульбаби потерти під підборіддям і при цьому залишиться слід, значить, людина закохана. Після перевірки підборіддя Кларисси стало жовтим, а у Монтега ні) - Чому рекламні щити за містом робили завдовжки 200 футів, хоча раніше вони були завдовжки всього 20 футів? (Реклами довелося подовжити через величезній швидкості, з якою автомобілі стали мчати по дорогах, інакше їх ніхто не зміг би прочитати.) - Скільки років Монтег працював пожежником? (10 років.) - Чому Монтег став пожежним? (У нього не було вибору. Його дід і батько були пожежниками. Він навіть уві сні бачив себе пожежником.) - Чим допоміг Монтегу професор Фабер? (Він дав йому саморобний пристрій, який вставляли у вухо, що дозволяло постійно чути одне одного.)- Як закінчується фраза про щасливих людей, яку виголосив брандмейстер Бітті, який прийшов провідати хворого Монтега: «Набивайте людям голови цифрами .. нешкідливими фактами .. їм буде здаватися, що вони дуже освічені, що вони рухаються вперед, хоча насправді ...» ?(«... хоча насправді вони стоять на місці».) - Вам не здається, що вираз «майбутнє по Бредбері настає» - страшно? (Так, тому що це майбутнє не має майбутнього.) Отже, нам показують в основному розважальні передачі та численні серіали. В програмі практично немає місця навчальним, пізнавальним, дитячим передачам. На екрані багато насильства, еротики, низькопробних шоу, багато «мила». «Майбутнє за Бредбері» дійсно наступає на нас, розплющуючи і спотворюючи наші душі. Масова культура йде вшир, не зачіпаючи глибини, не обтяжуючи людей питаннями і проблемами. - Чим насправді був механічний пес? (Вдосконалена рушниця, яка сама знаходила мету і била без промаху з допомогою уколу голкою.) - «Є підстави підозрювати горище будинку №11 по Елм-Стріт». Що це за запис? (Це телефонограмма - донос на сусідів, в будинку яких є книги.) - Де Монтег ховав книги? (У вентиляційній трубі над вхідними дверима.) - Як закінчилася гонитва за Монтегом? (По телевізору показали, як «Монтега» зловили і механічний пес випустив в нього свою смертоносну голку, хоча насправді це була інсценізація, а справжньому Монтегу вдалося обдурити переслідувачів і сховатися) - Де знайшов притулок Монтег?(У лісі, за річкою, в пішому таборі бродяг, колишніх вихованців Гарвардського і інших університетів, які переховуються від поліції, (що зберігають знання шляхом запам'ятовування змісту книг).- Хто такі гелікоптери? (Поліцейські, за допомогою особливих пристосувань вміють парити в повітрі.) - Як Монтег розправився з Бітті? (Він випустив в нього довгий струмінь полум'я з вогнемета.) - У чому бачили своє головне завдання люди-книги? (Зберегти знання, зберегти їх в цілості і мати можливість передати їх наступним поколінням.) - Чим закінчилась війна?) (За лічені секунди міста не стало, залишилася лише купка попелу.)
4. Висновок.
Влада в тоталітарному суспільстві зацікавлена в тому, щоб народ, маси були покірними, духовними рабами, які приймали все, що ця влада їм запропонує. Прозріння буває важким і небезпечним, як це показано у творах Р. Д. Бредбері, зокрема у романі «451° за Фаренгейтом». Монтег не бачить роси на траві, не знає, чим пахне опале листя бачить себе тільки пожежником, бо пожежниками буди його батько та дід застріч із Кларисою замислюється над стосунками із дружиною жінка, що спалює себе, разом із книгами рятує книгу втеча у таборі людей – книг Фенікс.Отже, ми повинні пам'ятати, що відродження Монтега почалося з книги. Згадайте, яка книга перевернула його душу? Чому він намагається врятувати саме її? Він врятував Біблію, зокрема, Книгу Екклезіаста, де сконденсована мудрість століть: рід проходить, і рід приходить, а земля віковічно стоїть, криве не може стати прямим, час народжуватися і час помирати, час насаджувати і час виривати посаджене, час розкидати каміння і час збирати каміння. Герой книги, як і мудрець Екклезіаст, впевнений, що все повернеться на круги своя. З книги почалося одужання Монтега, його ренесанс, але з книгою в його життя увійшло страждання.
Перевіряємо вивчений матеріал.
Заповніть таблицю Відповідь надішліть до 05.05.22. З відповідями не тягніть до останнього дня. Завданнями ви не переобтяжені. Якщо ви зацікавлені у своїх оцінках, то, будь ласка, своєчасно надсилайте виконані завдання, щоб потім не пред'являли мені претензій.
Рей Дуглас Бредбері «451° за Фаренгейтом»
Заповніть таблицю
«Так» чи «ні»
Свій варіант відповіді, якщо «Ні»
Факт | Так | Ні | Свій варіант відповіді, якщо «Ні» |
1.Р.Д.Бредбері ще за життя став письменником-класиком.
| + |
|
|
2. Найбільше Р.Бредбері любив Л.Толстого.
|
| + | Достоєвського. |
3. Роман «Марсіанські хронічки» письменник присвятив своєму другові. |
|
|
|
4. В основу твору «451° за Фаренгейтом» покладено оповідання «Пожежник». |
|
|
|
5. 451° за Фаренгейтом – температура плавлення металу. |
|
|
|
6. Пожежники в романі носять брезентові костюми із зображенням Синього птаха на грудях та Зображення вогню на плечі. |
|
|
|
7. Повертаючись з роботи, Монтег зустрів Кларіс Макленен.
|
|
|
|
8. Кларіс мала 20 років.
|
|
| . |
9. На думку Кларіс, пожежники колись не розпалювали пожежі, а гасили їх. |
|
|
|
10. Дядька Кларіс арештували за те, що він ішов пішки. |
|
|
|
11. Монтег і Кларіс щодня разом ходили до метро й розмовляли про все на світі. А через два тижні дівчина зникла. |
|
|
|
12. Про загибель Кларіс Монтег дізнався від брандмейстера Бітті. |
|
|
|
13. Професор Фабер був переконаний, що їхня цивілізація «мчить до загибелі». |
|
|
|
14. Фабер подарував Монтегу радіоприймач –«черепашку», через який міг чути те, що й Монтег, і розмовляти з ним. |
|
|
|
15. Гай Монтег спалив власний будинок і втік .
|
|
|
|
16. Монтег урятував Біблію.
|
|
|
|
17. Кожен із нових знайомих Монтега записав по одній книжці, щоб потім передати її своїм дітям. |
|
|
|
18. Пожежники — опора режиму, запорука того, що люди не читатимуть книжок, адже книжки примушують думати і самостійно аналізувати. |
|
|
|
19.Ідея твору – книги треба заборонити, бо вони небезпечні для свідомості людей. |
|
|
|
20. Механічний пес у творі є символом тоталітаризму і репресій. |
|
|
|
21. «451° за Фаренгейтом» - роман-утопія.
|
|
|
|
22. З книги почалося одужання Монтега, його відродження, але з книгою в його життя увійшло страждання. |
28.04.22.
dansvet0369@gmail.com
___________________________________
25.04.22.
Р.Д.Бредбері. Тривога за майбутнє суспільства романі-антиутопії «451º за Фаренгейтом». Тема знецінення культури.
Опрацьовуючи запропонований матеріал, робіть, будь ласка, в зошиті нотатки: що для вас було цікавим; яким постав перед вами письменник як особистість; творчий доробок письменника; паспорт твору тощо. Після вивчення твору ви напишете самостійну роботу.
1. За підручником опрацювати с. 273 - 277 (відомості про письменника).
2. Прочитати уривки з твору (с.277 - 295).
3. Уважно переглянути відео, зробити запис в зошит
6. Електронна книга - посібник для опрацювання теми.
21.04.22.
Філософські проблеми. Народний гумор. ТЛ: класична і масова література.
1. Проблематика твору «Тев’є-молочар» (таблицю перенести в зошит).
Філософські проблеми | Життя і смерті, віри, сенс буття, щастя, багатство й бідність, національність | Вірить у Бога й покладається на нього у всіх своїх справах; хоча інколи дорікає йому за ті випробування, які він йому посилає; ставить йому «незручні запитання» |
Морально-етичні проблеми | Уявлення про хороше й погане, правильне й неправильне, добро і зло | Ставлення до далеких родичів і до всіх євреїв як до близьких, до рідних; вияв гостинності; прощення провин та ін. |
Психологічні проблеми | Ставлення до інших, до різних подій і неприємностей, до дотримання іншими норм поведінки | Тев’є за свої послуги просить мало й щиро радіє з того, що його високо цінують; думає, як не шокувати дружину відмовою від пропозиції м’ясника; з розумінням ставиться до вибору дочок |
18.04.22.
Образна система твору Шолом-Алейхема "Тев'є-молочар".
Головні та другорядні герої твору Головні герої
Тев’є
Працьовитий, комунікабельний, глибоко віруюча людина, любить з будь-якого приводу цитувати Святе Письмо, філософ, має почуття гумору, мудрий, вміє прощати, щиро вболіває за долю своїх дітей
Автор (Шолом-Алейхем.)
Мудрий, співчутливий, спостережливий, має почуття гумору Другорядні герої
Голда
Турботлива, любляча, вважає за щастя заможне життя, а не шлюб у любові; дуже релігійна, тому не може простити Хаві її зраду вірі. Голда помирає, так і не змирившись із загибеллю Шпринці
Цейтл
Відмовляє заможному залицяльникові, не хоче багатства: вона готова їсти раз на три дні, але вийти за коханого. Жінка щаслива з чоловіком, хоча живуть вони злиденно. Після смерті чоловіка Цейтл разом з дітьми повертається до батька
Годл
Закохалася у бідного студента, що навчав грамоти дітей Тев’є. Молоді справляють тихе весілля, після чого Перчик відразу їде. Незабаром і Годл вирушає за чоловіком: він перебуває на засланні за революційну діяльність
Хава
Хава закохалася в представника іншої віри. Батько попереджає доньку, щоб вона трималася від православного писаря подалі, адже у Священному Писанні сказано, що кожен повинен шукати собі рівню. Хава не згодна: люди самі поділили себе на євреїв і неєвреїв, багатих і жебраків. Заради коханого Хава змінює віру
Шпринця
Шпринця закохується у сина багатої вдови Арончика. Рідні хлопця роблять все, щоб розлучити молодих, підштовхнувши нещасну дівчину до самогубства
Бейлка
П’ята, найкрасивіша, дочка Тев’є, вибирає багатого жениха, підрядника, хоча не любить його. Тев’є намагається відмовити дочку виходити заміж за розрахунком, але Бейлка каже, що зараз інші часи і треба думати про себе. Проте дівчина дуже нещаслива у шлюбі, ллє сльози й до, і після весілля
Висновок. Кожен із героїв шукає своє щастя, але бачить його по-різному. Старша сестра відмовляється від заможного життя заради коханого чоловіка, друга — через кохання закінчує життя самогубством, інша — зраджує віру, а наймолодша, відповідно до віянь нового часу, обирає сите, заможне життя без любові.
Головні та другорядні герої твору Головні герої | |
Тев’є | Працьовитий, комунікабельний, глибоко віруюча людина, любить з будь-якого приводу цитувати Святе Письмо, філософ, має почуття гумору, мудрий, вміє прощати, щиро вболіває за долю своїх дітей |
Автор (Шолом-Алейхем.) | Мудрий, співчутливий, спостережливий, має почуття гумору Другорядні герої |
Голда | Турботлива, любляча, вважає за щастя заможне життя, а не шлюб у любові; дуже релігійна, тому не може простити Хаві її зраду вірі. Голда помирає, так і не змирившись із загибеллю Шпринці |
Цейтл | Відмовляє заможному залицяльникові, не хоче багатства: вона готова їсти раз на три дні, але вийти за коханого. Жінка щаслива з чоловіком, хоча живуть вони злиденно. Після смерті чоловіка Цейтл разом з дітьми повертається до батька |
Годл | Закохалася у бідного студента, що навчав грамоти дітей Тев’є. Молоді справляють тихе весілля, після чого Перчик відразу їде. Незабаром і Годл вирушає за чоловіком: він перебуває на засланні за революційну діяльність |
Хава | Хава закохалася в представника іншої віри. Батько попереджає доньку, щоб вона трималася від православного писаря подалі, адже у Священному Писанні сказано, що кожен повинен шукати собі рівню. Хава не згодна: люди самі поділили себе на євреїв і неєвреїв, багатих і жебраків. Заради коханого Хава змінює віру |
Шпринця | Шпринця закохується у сина багатої вдови Арончика. Рідні хлопця роблять все, щоб розлучити молодих, підштовхнувши нещасну дівчину до самогубства |
Бейлка | П’ята, найкрасивіша, дочка Тев’є, вибирає багатого жениха, підрядника, хоча не любить його. Тев’є намагається відмовити дочку виходити заміж за розрахунком, але Бейлка каже, що зараз інші часи і треба думати про себе. Проте дівчина дуже нещаслива у шлюбі, ллє сльози й до, і після весілля |
Надсилати не треба.
______________________________________________
14.04.22.
1. Переглянути відео (Біографічні відомості про Шолом - Алейхема).
2. Письмово (на основі почутого і побаченого , у стилі вільного письма, 10-12 речень) складіть інформаційну довідку про Шолом - Алейхема (яким ви уявляєте цього письменника?)
Відповідь надішліть на електронну пошту (до18.04.22)
dansvet0369@gmail.com
3. За покликанням переглянути буктрейлер "Тев'є - молочар".
4. Прочитати повість
https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=1279
11. 04. 22.
ЗА БАЖАННЯМ !!!! Переглянути кінофільм "Цветы для Лизы" (2010 р.) - сучасну інтерпретацію твору Б.Шоу "Пігмаліон" (ЦЕ ЦІКАВО!!!)
___________________________________________________________
07.04.22.
1. Опрацювати інформаційні картки. Зробити запис в зошиті ( не надсилати)
04.04.22.
Динаміка образу Елайзи Дулітл.
1. Уважно прочитати запропонований текст.
П'єса Б.Шоу «Пігмаліон» - шедевр того проблемного інтелектуального театру, який він прагнув створити. Усе в ній парадоксальне, полемічне, загострене, дає подвійне значення. «Провокуюча» спрямованість п'єси виявляється вже в тому, що її сюжет є іронічною, а подекуди пародійною «модернізацією» давньогрецького міфу про Пігмаліона і Галатею. Шоу невипадково обрав для перетворення Галатеї область фонетики - він сам був великим шанувальником цієї науки і ревно стежив за чистотою англійської мови. Професор фонетики Хіггінс, який у драмі Шоу виступає своєрідним Пігмаліоном, укладає парі з полковником Пікерінгом, що він проведе науковий експеримент - за кілька місяців навчить вуличну торговку квітами Елізу Дуліттл правильній вимові і зробить так, щоб «її з успіхом могли прийняти за герцогиню». Шоу описує її наступним чином: «Її ніяк не можна назвати привабливою. Їй років вісімнадцять-двадцять, не більше. На ній чорний солом'яний капелюх, що дуже постраждав на своєму віку від лондонської пилу і кіптяви і навряд чи знайомий зі щіткою. Волосся її якогось мишачого кольору, який не зустрічається в природі: тут явно необхідні вода і мило. Поруділе чорне пальто, вузьке в талії, ледве доходить до колін; з-під нього видна коричнева спідниця і полотняний фартух. Башмаки, видно, також знали кращі дні. Без сумніву, вона по-своєму охайна, проте поряд з дамами рішуче здається замазурою. Риси обличчя у неї непогані, але стан шкіри залишає бажати кращого; крім того, помітно, що вона потребує послуг дантиста.» Дуже бідна, працьовита, невтомна, прагне мати гарний вигляд, але не має для цього ні коштів, ні вміння, ні смаку. Мова Елізи: «Куди преш, Фредді! Візьми очі в руки! » «Хіба це справа? Розкидав у бідної всі квіти і змився, як миленький! » «... у мене знайдеться здачі». Чи не турбуйтеся, Кептен, купіть краще квіточку у бідної дівчини «Ні расстрайвтісь, Кептен; купити луччі квіточку у бідні дівчата » У-у-ааааа-у! (1дія) Професор Хіггінс характеризує її мову як «потворні і жалюгідні звуки».
Еліза бажає брати уроки: «Фу-ти ну-ти, які ми горді! Подумаєш велика птиця - вчитель! » «Нема чого обзивати мене опудалом, раз я бажаю платити як всяка леді». «Досить вам дурня валяти». «Зовсім я не брудна: я милася, перед тим, як йти сюди, - так, і лице мила і руки!» «Я не яка-небудь, я чесна дівчина, а вашого брата я наскрізь бачу». «Подумаєш, потрібна мені ваша цукерка! Просто я добре вихована і знаю, що виймати з рота некрасиво ». (2 дія) Спосіб вираження думки = стиль поведінки
Мова Елізи до зустрічі з Хіггінсом - характерний приклад мови представниці нижчого класу, її мова далека від літературної норми. З наведених прикладів видно, що Еліза не тільки робить помилки у вимові, вживає просторіччя або використовує неправильні граматичні структури, а й висловлює думки дуже плутано. Це не може не впливати на стиль поведінки. Основна риса поведінки Елізи - розв'язність, невміння поводити себе. У ході п'єси Еліза перетворюється. Хіггінс навчає її великосвітської вимові; у Пікерінга, бездоганного джентльмена, вона запозичує світські манери. Одночасно, і несподівано для Хіггінса, вона набуває почуття власної гідності.
Мова Елізи після занять з професором Хіггінсом На прийомі у місіс Хіггінс: Ідеальна фонетика. Еліза говорить «приємним, музичним голосом, з педантичною ретельністю вимовляючи слова» (авторська ремарка), проте, виразу «укокошили стару», «померти», «сперли», «цього джину собі в глотку перелив» не відповідають стилю світського спілкування.
Однієї фонетики для статусу леді недостатньо, потрібно засвоїти нову граматику і новий словник + нову культуру, новий стиль поведінки.
Удосконалення Елізи: «... Крім тих речей, яким всякий може навчитися, - вміння добре одягатися, правильно говорити, і все таке - леді відрізняється від квіткарки не тим, як вона себе тримає, а як з нею тримають.» «Але саме від вас я навчилася хорошим манерам, адже це і відрізняє леді від вуличної дівчини, чи не так?» (5 дей-е) Зовнішнє перетворення = внутрішнє перетворення. Мова Е. не просто правильна з погляду фонетики, граматики і лексики, це мова витриманого, впевненої людини, який здатний міркувати розсудливо, може відстояти свою точку зору. Перетворення в справжню леді У людині все має бути прекрасним: і обличчя, і одяг, і душа, і думки... Форма + зміст = правильна мова Новий стиль поведінки (як леді себе тримає) + звернення (як з нею себе тримають) = бездоганні манери правильна мова + бездоганні манери = справжня леді Експеримент Хіггінса дає блискучі результати. Еліза, яка знала лише лихо й злидні, в атмосфері поваги до її особистості виявляє надзвичайні здібності, розум, талант і почуття внутрішньої гідності. «Перетворення» Елізи, на думку Шоу, покликане заперечити думку про те, що соціальні бар'єри нездоланні: насправді вони лише заважають людям реалізувати закладені в них можливості. Шоу безмежно вірить у культуру, знання, які, за словами «прозрілого» Хіггінса, «знищують прірву, що відділяє клас від класу і душу від душі». Хіггінс веде Елізу в аристократичне суспільство, і вона затьмарює світських дам не лише красою. Пігмаліон-Хіггінс, торкнувшись своїм різцем до цієї Галатеї, розбуркав приспані в ній духовні й інтелектуальні сили, і його витвір виявився вищим і кращим за нього самого. Утім, «науковий» експеримент Пігмаліона-Хіггінса суперечить моральній відповідальності перед Елізою, долею якої він так безвідповідально скористався. Хіггінс порівнює свою роль із роллю Творця. Але для Шоу наслідувати дії Творця ще недостатньо. Він вважає, що творча діяльність людини повинна підпорядковуватися більш високій меті, ніж проста гра з життям. Фонетичний експеримент Хіггінса відбувається за принципом «людина для фонетики», а не «фонетика для людини». Еліза певний час є для нього лише дослідним матеріалом, і її внутрішній світ його ніяк не цікавить. Він не замислюється над тим, якою буде подальша доля його «Галатеї» і що їй робити з її розумом і красою у світі, де для неї немає місця. Що ж робити з Елізою? Це питання постає не лише перед Хіггінсом, але й перед самим автором «Пігмаліона». Звичайно, можна знову повернути її в безодню злиднів і примусити продавати квіти, можна, нарешті, віддати її заміж за кого-небудь. Утім, "Пігмаліон" не розважальна драма, і Шоу лише кепкує над своїм глядачем, натякаючи на можливість традиційної «щасливої розв'язки». Щоправда, в атмосфері комедії витають натяки на почуття кохання, що зароджується, хоча й не зовсім усвідомлено. Жанр п'єси-дискусії надає характеру пристрасної полеміки висловлюванням і вчинкам персонажів «Пігмаліона». У п'єсі поступово окреслюється протистояння двох протилежних життєвих позицій - Елізи і Хіггінса, яке сягає кульмінації в останній розмові-суперечці персонажів у п'ятій дії, в сцені на балконі. П'єса Б. Шоу - шедевр того проблемного інтелектуального театру, який він прагнув створити. Все в ній парадоксальне, полемічне, загострене, має подвійне значення. «Провокаційна» спрямованість п'єси проявляється вже в тому, що її сюжет є іронічною, а подекуди пародійною «модернізацією» давньогрецького міфу про Пігмаліона і Галатею. Особливості композиції. Комедія "Пігмаліон" має композиційну структуру драми-дискусії. У ній виділяються такі елементи: зав'язка (дія I і ІІ) — розвиток дії (дія III і IV) — дискусія (дія V). Зав'язка п'єси. У ній відбувається представлення і знайомство основних дійових осіб: професора Хіггінса, полковника Пікерінга, вуличної торговки квітами Елізи Дуліттл і сімейства збіднілих англійських аристократів. Еліза Дуліттл брудно одягнена, говорить мовою англійських "низів" — кокні, її торгівля більше схожа на жебрацтво. Однак вона не позбавлена почуття власної гідності. Дівчина зуміла зберегти у злиднях моральні поняття, тверезий погляд на життя. Самоповага, природна обдарованість, уявлення Елізи про краще життя, в якому треба бути чистим, де правильно говорять, не животіють в убогості, стали визначальними для її подальшого перетворення у витончену й одночасно сильну жінку. Еліза прагне піднестися над життєвими обставинами. Вона міркує, що якщо дивак-вчений навчить її говорити правильною мовою, то це допоможе їй підвищити соціальний статус — поступити продавщицею в квіткову крамницю. Реаліями життя викликана її "ділова розмова" і візит "у повному параді" до професора фонетики, що взявся перетворити вульгарну замазуру на світську даму. В образі професора Хіггінса автор представляє тип ученого, який цілком поринув у свою науку. Експеримент із Елізою цікавий йому сам по собі. Попервах дівчина служить лише "піддослідним матеріалом", і він байдужий до її внутрішнього світу, та це не є проявом снобізму. Він також грубий і гордовитий і у ставленні до світських дам. Хіггінс позбавлений станових забобонів, мислить широко і вільно. Розвиток дії. Процес навчання Елізи безпосередньо не показаний. Можна простежити лише його поетапні результати: це сцена в салоні міссіс Хіггінс і сцена нічної розмови Елізи з Хіггінсом після тріумфального завершення експерименту. Хіггінс і його талановита учениця докладають чимало зусиль, виявляючи завидну впертість для досягнення мети. Еліза вбирає все краще, що дає їй сприятливе середовище, однак, за словами Хіггінса, йому вже треба думати не тільки, як дівчина говорить, але й про те, що вона говорить. На цій невідповідності форми і змісту тримається комізм сцени в салоні міссіс Хіггінс. Розмовляючи про погоду, Еліза збивається на дикторський тон, а потім і зовсім на звичному жаргоні розповідає історію з особистого "життя в народі". Салонні інтонації і бездоганна вимова колишньої квіткарки поєднуються з вульгарною лексикою лондонських нетрів. Сцена нічної розмови Хіггінса і Елізи – кульмінація комедії. У ній відображений головний результат експерименту — вулична торговка не тільки навчилася говорити і набула світських манер, вона усвідомлює себе особистістю. Парадокс ситуації в тім, что Еліза — Галатея "бунтує" проти свого творця, проти тієї пасивної ролі "матеріалу для експерименту", що він їй відводить. Вона дає урок своєму вчителю, але він, як показує драматург, засвоює його набагато гірше учениці. Порівнюючи Хіггінса і Елізу, автор підкреслює багатство її натури, незалежний характер, показуючи, що свідома обмеженість професора сугубо науковими інтересами позбавляє його людяності. Дискусія і відкритий фінал. Суттю дискусії є ідейний конфлікт між Елізою і Хіггінсом. Ставши в результаті виховання і розвитку природних задатків гордою і сильною жінкою, Еліза жадає від Хіггінса визнання за нею цих якостей. Хіггінс, який однаково байдуже ставиться і до леді, і до квіткарки, пропонує дівчині свій ідеал — активне і вільне від пристрастей життя. Ці позиції несумісні, характери героїв однаково сильні і навряд чи один з них уступить іншому. От чому неможлива "щаслива розв'язка" у взаєминах Хіггінса- Пігмаліона і Елізи-Галатеї. Дискусія продовжується і тоді, коли закінчується п'єса. Коментар слів Елізи: «... Різниця між леді і квіткаркою полягає не в тому, як вона поводиться, а як до неї ставляться» (Якщо люди знають, що перед ними леді, то можуть їй пробачити будь-яка поведінка; і, навпаки, як би простий людина не одягнувся, які б таланти не мав, все одно їм будуть нехтувати. Згадайте російські повісті Т. Шевченка, коли з кріпаків робили артистів, музикантів, вчили за кордоном, а потім, після блискучих концертів та вистав змушували прислужувати на обідах як звичайних лакеїв). «Раніше я не знала такої ганьби... раніше я продавала квіти, але не себе...» (У дівчини прокинулося власну гідність, вона виявляється морально вище за тих панянок, які лише і мріють про вдале заміжжя, готові жити зі старим і нелюбом чоловіком заради матеріальної вигоди).
Які два парадокси криються в репліці Хіггінса: «Хіггінс (зарозуміло). І обійдуся! Мені взагалі ніхто не потрібен! Я маю свою душу, свою Божу іскру! Але (з несподіваною відвертістю) мені вас буде не вистачати, Еліза. (Підсувається ближче до неї.) Ваші ідіотські уявлення про життя багато чому мене навчили. Шанобливо вас за це дякую. І додатково я звик до вас, до вашої особи, вашому голосу... Вони мені навіть подобаються»? (Хіггінс був учителем, але йому довелося дечому повчитися і у своєї учениці; він був байдужим до жінок, до чужих почуттів - і майже закохався.)
Еволюція перетворення Елізи
Квітникарка – погано одягнена, із жахливою мовою та вимовою. |
Дівчина, яка навчається – пристойно одягнена, але мовою ще не володіє. |
Дівчина, яка має успіхи у навчанні, добрий слух – добре одягнена, знає літературну мову, але ще не вміє її використовувати доречно. |
Чудова учениця, «леді» - прекрасно вдягнена, має бездоганні манери й чудово володіє мовою. |
Людина – здатна мислити, цінує людську гідність, бачить мету в житті й засоби її здійснення. |
2. Перенести в робочий зошит схему еволюції перетворення Елізи.
___________________________________________________
31.03.22.
1. Перегляньте відео "Біографія Б.Шоу".
5. Перейдіть за покликанням і перегляньте відеопереказ п'єси Б.Шоу "Пігмаліон"
28.03.22.
б) Ставлення Торвальда до Нори.
3. Опрацювати за підручником с. 250 - 252.
dansvet0369@gmail.com
24.03.22.
1. Переглянути уважно відеоурок.
dansvet0369@gmail.com
21.03.22.
Роль Г.Ібсена в розвитку світової драматургії, його новаторство. «Ляльковий дім» як соціально-психологічна драма.
- моральна відповідальність людини за свій вибір і за інших людей;
- «втрата ілюзій» під впливом обставин;
- істині і фальшиві ідеали і цінності;
- проблема жіночої емансипації.
14.03.22.
1. Лекція. Уважно прочитати матеріал (у підручнику немає).
Евристична бесіда
♦ Що таке драматургічні твори? Назвіть їхні особливості. (Це твори призначені для сценічного втілення. Особливості: рушій дії — гострий конфлікт; відтворення подій як живого процесу; діалогічний виклад художнього матеріал; поділ тексту на дії, картини, яви; наявність ремарок.)
♦ Які жанри драматургії ви знаєте? (Комедія, трагедія, драма як жанр, трагікомедія, шкільна драма, водевіль тощо.)
♦ Назвіть відомих драматургів, творчість яких ми вивчали в попередніх класах, та їхні твори. (Есхіл «Прометей закутий», В. Шекспір «Ромео і Джульєтта», Мольєр «Міщанин шляхтич», М. Гоголь «Ревізор».)
Протягом багатьох століть театр був і місцем для спілкування та виховання, і виставкою моди, нагород та статків, і місце побачень. Про драматургів і їхні п’єси говорили, їх лаяли й хвалили, вони спонукали до роздумів, захоплювали ідеями, вели до рішучих дій.
Поступово у глядачів виникає потреба побачити в театрі справжнє життя, нові ідеї та драматургічні рішення. Тому, коли в кінці ХІХ ст. з’являються п’єси Г. Ібсена, Б. Шоу, А. Чехова, М. Метерлінка, К. Гамсуна та інших, сучасники назвали це оновленням драматургії, або «новою драмою». Вона докорінно перебудувала застарілу театральну систему. З’являється інше розуміння завдань режисури, інші декорації, інша акторська гра, нова мова театру.
«Нова» драма (рубіж ХІХ-ХХ ст.) — течія у драматургії, що пов’язана з іменами Г. Ібсена, М. Метерлінка, А. Чехова. Характеризується наближення до реального життя; своєрідність конфлікту (неможливість розв’язання зовнішнього конфлікту призводить до того, що внутрішній конфлікт стає центром дії); широке використання підтексту в мові персонажів п’єси; відчуття впливу різноманітних літературних шкіл і течій (особливо натуралізму та символізму); звернення до античності; усвідомлення вагомої ролі режисера; розробляння нових жанрів (соціальна драма, психологічна драма, інтелектуальна «драма ідей»).
Складання блок-схеми «Відмінності „старої" та „нової" драми»
(Блок-схему перенести в зошит).
«Стара драма» | Загальні ознаки | «Нова драма» |
У житті героїв | Трагедія | У житті особистості в суспільстві |
Конфлікт героїв між собою (зовнішній характер) | Центр уваги | Конфлікти духовні, ідейні (внутрішній психологізм) |
Узагальнений тип людей | Герой | Неординарна особистість |
Головні й другорядні, позитивні та негативні, неоднозначні | Персонажі | Важливі всі, характерні |
Відображає дійсність, зображує духовні пошуки, моралізує, дає власну оцінку, спонукає усвідомити проблему | Автор | Не дає одностайної відповіді |
Вирізнялася підкресленістю, пафосністю у відтворенні емоцій, виконавці ролей промовляли добре поставленими голосами, гучно, особливо часто зі співучими штучними інтонаціями | Акторська гра | У новому театрі їхня вимова, інтонації наблизилися до розмовних, стали природнішими, простішими, що мало також створювати ефект живого реального життя на сцені. |
Зав’язка — розвиток дії — кульмінація — розв’язка | Будова | Зав’язка — розвиток дії — кульмінація — дискусія |
Завершений розв’язкою | Фінал | Відкритий, незавершений, спонукає до суперечок, роздумів |
Трагедія, комедія, драма | Жанр | Синкретичний — трагікомедія |
Споглядає | Глядач | Переживає разом з героєм, продовжує думати над проблемою й після спектаклю |
Есхіл, В. Шекспір, Мольєр | Представ ники | Г. Ібсен — Норвегія, М. Метерлінк — Бельгія, А. Чехов — Росія, Б. Шоу — Англія |
«Нова драма» відрізняється від драми попередніх періодів розвитку драматургії тим, що в центрі уваги «нової драми» постала особистість не як соціальний тип, а як індивідуальність, переживання й відчуття якої визначають загальну атмосферу епохи. Показавши «трагедію життя», а не «трагедію в житті», драматурги закликали до осмислення дійсності, звільнення людського духу, пошуку шляхів відновлення гармонії світу.
Завдання: прочитати драму Генріка Ібсена "Ляльковий дім".
___________________________________________________
07.05.21. Г. Лі. "Убити пересмішника".
1. Переглянути екранізацію твору за покликанням.
https://www.youtube.com/watch?v=CebB06r0IHI
2. Переглянути презентацію за покликанням. Виписати сюжетні лінії та проблематику твору.
3. На слайді "Підсумки твору" є запитання . Дати письмову відповідь , використавши метод "Прес": Я вважаю, ... -Тому що... - Наприклад, ... - Отже, ... Відповідь надіслати до 10.05.21.
dansvet0369@gmail.com
___________________________________
27.04.21
1. Перевіряємо вивчений матеріал.
Заповніть таблицю Відповідь надішліть до 30.04.21. включно.
Рей Дуглас Бредбері «451° за Фаренгейтом»
Заповніть таблицю
«Так» чи «ні»
Свій варіант відповіді, якщо «Ні»
Факт | Так | Ні | Свій варіант відповіді, якщо «Ні» |
1.Р.Д.Бредбері ще за життя став письменником-класиком.
| + |
|
|
2. Найбільше Р.Бредбері любив Л.Толстого.
|
| + | Достоєвського. |
3. Роман «Марсіанські хронічки» письменник присвятив своєму другові. |
|
|
|
4. В основу твору «451° за Фаренгейтом» покладено оповідання «Пожежник». |
|
|
|
5. 451° за Фаренгейтом – температура плавлення металу. |
|
|
|
6. Пожежники в романі носять брезентові костюми із зображенням Синього птаха на грудях та Зображення вогню на плечі. |
|
|
|
7. Повертаючись з роботи, Монтег зустрів Кларіс Макленен.
|
|
|
|
8. Кларіс мала 20 років.
|
|
| . |
9. На думку Кларіс, пожежники колись не розпалювали пожежі, а гасили їх. |
|
|
|
10. Дядька Кларіс арештували за те, що він ішов пішки. |
|
|
|
11. Монтег і Кларіс щодня разом ходили до метро й розмовляли про все на світі. А через два тижні дівчина зникла. |
|
|
|
12. Про загибель Кларіс Монтег дізнався від брандмейстера Бітті. |
|
|
|
13. Професор Фабер був переконаний, що їхня цивілізація «мчить до загибелі». |
|
|
|
14. Фабер подарував Монтегу радіоприймач –«черепашку», через який міг чути те, що й Монтег, і розмовляти з ним. |
|
|
|
15. Гай Монтег спалив власний будинок і втік .
|
|
|
|
16. Монтег урятував Біблію.
|
|
|
|
17. Кожен із нових знайомих Монтега записав по одній книжці, щоб потім передати її своїм дітям. |
|
|
|
18. Пожежники — опора режиму, запорука того, що люди не читатимуть книжок, адже книжки примушують думати і самостійно аналізувати. |
|
|
|
19.Ідея твору – книги треба заборонити, бо вони небезпечні для свідомості людей. |
|
|
|
20. Механічний пес у творі є символом тоталітаризму і репресій. |
|
|
|
21. «451° за Фаренгейтом» - роман-утопія.
|
|
|
|
22. З книги почалося одужання Монтега, його відродження, але з книгою в його життя увійшло страждання. |
|
|
2. Написати роздум. Роль книги в житті людини. (Бажаний друкований варіант, надіслати окремим файлом до 05.05.21 включно). У творі навести два приклади для підтвердження своєї думки: один приклад - з твору Р.Бредбері, другий - пов'яжіть із сучасним життям.
Обсяг - до 2-х сторінок.
https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=3562&page=2
23.04.21.
Р.Д.Бредбері. Тривога за майбутнє суспільства в романі-антиутопії «451º за Фаренгейтом».
УВАГА!!! Опрацьовуючи запропонований матеріал, робіть, будь ласка, в зошиті нотатки: що для вас було цікавим; яким постав перед вами письменник як особистість; творчий доробок письменника; паспорт твору тощо. Після вивчення твору ви напишете самостійну роботу.
1. За підручником опрацювати с. 273 - 277 (відомості про письменника).
2. Прочитати уривки з твору (с.277 - 295).
3. Уважно переглянути відео, зробити запис в зошит.
5. Цікаві факти з життя Р.Бредбері.
6. Електронна книга - посібник для опрацювання теми.
Надсилати нічого не треба. ____________________________________
20.04.21. Самостійна робота.
Заповнити таблицю
«ТАК» чи «НІ»
Якщо «Ні», то написати свій варіант відповіді
(можна фото, можна друкований варіант)
Факт |
Так |
Ні |
Свій варіант
відповіді, якщо «Ні» |
1. За своєю
сутністю М. Булгаков був ліриком, але життя змусило його стати
сатириком. |
+ |
|
|
2. Головною
проблемою своєї країни він вважав відсутність державності. |
|
+ |
Відсутність
культури і темноту. |
3. Народився Михайло Булгаков 1891
року в Києві. |
|
|
|
4. Під час
Першої світової війни молодий лікар Булгаков працював у Київській центральній
лікарні. |
|
|
|
5. Славу
видатного драматурга принесла М.Булгакову повість «Собаче серце». |
|
|
|
6. Вершиною
творчості письменника став роман «Біла гвардія». |
|
|
|
7. Дія в
повісті «Собаче серце» відбувається напередодні Великодня. |
|
|
|
8. Шариков - модель нового «трудового
елементу», пролетаріату, який не поважає минуле, думає, що йому все дозволено
і усі повинні йому підкорятись. |
|
|
|
9. Тема твору — це неймовірний експеримент, який закінчується
перетворенням собаки в людину, а також наслідки, до яких це призвело. |
|
|
|
10. Використовуючи гротеск, автор вводить
в звичайну міську дійсність елементи міфології. |
|
|
|
11. Професор П.Преображенський
критично ставиться до всього, що відбувається в країні з 1917 року. |
|
|
|
12. Порушення
моральної рівноваги в суспільстві може привести до страшних наслідків – така
основна думка твору. |
|
|
|
13. Професор приходить до висновку, що
насильницьке втручання в природу людини і суспільства призводить до
позитивних змін.
|
|
|
|
14. Швондер хоче отримувати від життя все, допомагаючи
таким, як Борменталь і Преображенський.
|
|
|
|
15.
«Матеріалом» для Шарикова послужив убитий у бійці Клим Чугункін. |
|
|
|
16. Революція - свого роду насильницька операція, проведена над
суспільством, тому твір був заборонений довгі роки. |
|
|
|
17. «Розруха не
в клозетах, а в головах», - ці слова належать доктору Борменталю. |
|
|
|
18. Однією з
проблем твору є питання взаємин інтелігенції і народу в дореволюційні часи. |
|
|
|
____________________________________
16.04.21. М.Булгаков "Собаче серце".
Увага! Цієї теми немає в підручнику.
1. Опрацювати запропоновану статтю. Скласти хронологічну таблицю життя і творчості М. Булгакова.
Творчість великого митця російської літератури дуже цікава і різноманітна. За своєю сутністю він був ліриком, але життя змусило його стати сатириком. Саме сатира допомагала йому маскувати зображення тогочасних вад суспільства. Він не міг змиритися з насильством, зі знищенням інтелігенції. Головною проблемою своєї країни він вважав відсутність культури і темноту. Він кидався у бік на захист „розумного, доброго, вічного”, що було створено кращими людьми Росії. Усе це спонукало його до творчості, настільки багатогранної, що твори Булгакова й нині сприймаються і розуміються по-різному. Як відомо, історія розвитку людства - це історія соціальних переворотів і великих відкриттів. Воістину безмежні межі розуму людського в спробах осягнути таємниці всесвіту, перетворити саму Природу. Але чи має право людина на роль Творця? Ще древній комедіограф Теренцій сказав: "Вище право часто є вище зло". Так, ми знаємо, що спроби змінити природу, людину, суспільство частенько носять трагічний, безповоротний характер, тому що будь-яке велике відкриття, позбавлене моральності, несе людям загибель. Народився Михайло Булгаков 1891 року в Києві. Батько майбутнього письменника був магістром Київської духовної семінарії (за іншими відомостями — академії), доцентом кафедри давньої громадянської історії. У родині було семеро дітей. Сім’я захоплювалася музикою, літературою, особливо поезією; ставилися домашні вистави. Навчався Михайло в Першій київській гімназії одночасно з Костянтином Паустовським, також майбутнім письменником. Паустовський згадував, як інспектор Бодинський, хитро посміхаючись, суворо вичитував Булгакову за «отруйне око і язик» — дуже вже прискіпливим був той. З 1907 року, після смерті батька, Михайло став главою сім’ї. Навчаючись у Київському університеті, у 22 роки одружився з Тетяною Миколаївною фон Лаппа, дочкою управителя Саратовської державної палати. Під час Першої світової війни молодий лікар Булгаков працював у польових госпіталях, пізніше був завідувачем земської лікарні на Смоленщині. Часто йому доводилося приймати до 50 хворих за день. Цей період він описав у «Нотатках юного лікаря». Потім були Київ, Кавказ. Двічі Булгаков хотів виїхати з Росії, але йому не дозволили. З 1921 року жив у Москві, працював на різних посадах — конферансьє, редактором хроніки в приватній газеті, інженером у науково-технічному комітеті, журналістом у газеті «Гудок», навколо якої згуртувалися талановиті письменники. П’єса «Дні Турбіних» принесла Булгакову славу видатного драматурга. У 1925-28 рр. побачили світ збірки оповідань «Рокові яйця», «Дияволіада», «Оповідання»; у Ризі й Парижі вийшов друком роман «Біла гвардія». З 1928 року письменник працював над твором, який згодом викристалізувався в роман «Майстер і Маргарита». Робота над цим рукописом тривала до останніх днів митця. 1930 року постійні цькування критиків і перепони цензури змусили Булгакова звернутися з відчайдушним листом до Сталіна, у якому письменник вимагав надати йому можливість друкуватись або дозволити виїхати за кордон. Булгакова було призначено на посаду режисера МХАТу. Шлюб із першою дружиною розпався, із другою не склався також. Лише з третьою дружиною, Оленою Сергіївною, яка стала його музою, прототипом Маргарити, він почувався щасливим. 1940 року Булгакова не стало. О. Булгакова згадувала: «Помираючи, він говорив: «Напевно, це правильно… Що я міг би написати після Майстра?»» Літературними авторитетами для М. Булгакова були М. Гоголь, Ф. Достоєвський, М. Салтиков-Щедрін. Упродовж творчого життя письменник заявив про себе як реаліст, сатирик і автор фантастичних творів. Різні грані літературного таланту митця та різні напрями його художніх інтересів синтезувалися у творі «Майстер і Маргарита», якому судилося стати одним із найяскравіших взірців модерністського роману XX ст. і вершиною його творчості. Спогади К. Паустовського про родину Булгакових: «Булгакови жили на узвозі до Подолу навпроти Андріївської церкви — у дуже мальовничому київському куточку. За вікнами їхньої квартири постійно було чути звуки роялю й навіть пронизливої валторни, голоси молоді, біганина і сміх, суперечки і спів. Такі родини з великими культурними і трудовими традиціями були окрасою провінційного життя, своєрідними осередками передової думки». Київ часів Булгакова поринув у вихор громадянської війни: 14 разів влада переходила з рук в руки: Центральна рада, Директорія, білі, червоні, німці, гетьман, поляки. Десять змін влади Булгаков пережив особисто. У 1936 році в анкеті при вступі на роботу до Великого театру в Москві він писав: "У 1919 р., живучи в м. Києві, послідовно мобілізувався на службу як лікар усіма владами, що займали місто". Братовбивча війна пригнічувала письменника, він мріяв про спокій, про мирний дім і можливість писати. Доля закинула його в Москву. Спогади про ревкоми військового комунізму, їх свавільні жорстокі розправи на Смоленщині, яких він сам був свідком, помітно прихилили Булгакова до старого режиму, настрої проти більшовиків, якоюсь мірою зміцнили монархістські симпатії. Боляче вразила його звістка про страту царської сім'ї. І Булгаков приєднався до денікінських військ. Відступаючи разом із білими, Булгаков захворів на тиф і залишився у Владикавказі. Щоб якось вижити, пішов працювати в культурно-просвітницькі установи. Приїхавши до Москви, оселився у великій "комуналці" на вул. Садовій. Цю квартиру, її мешканців не раз згадує він у своїх художніх і публіцистичних творах, упізнає її читач "Майстра і Маргарити" у "московських" розділах роману. В різних газетах і журналах під різними псевдонімами (вони ще навіть і не розшифровані) Булгаков заради мізерного заробітку друкує фейлетони, рецензії, огляди, статті. Рано зрозумів письменник, що творчість буває різна: справжня, правдива, від серця, вона вічна, не загине і після смерті митця. Недаремно в уста Воланда він вкладає широко відомий тепер афоризм: "Рукописи не горят!";. Але існує й інший вид творчості - для проживання, для заробітку, щоб не вмерти з голоду. В Москві з середини 20-х рр.. письменник стає популярним. У 1923-1925 рр. Булгаков інтенсивно працює над сатиричними творами "Дияволіада", "Фатальні яйця", "Собаче серце". О.Фадєєв писав: „Мне сразу стало ясно, что передо мною человек поразительного таланта, внутренне честный и принципиальний и очень умный, – с ним, даже тяжело больным, было интересно разговаривать, как редко бывает с кем. И люди литературы, и люди политики знают, что он человек, не обременивший себя ни в творчестве, ни в жизни политической ложью, что путь его был искренен, органичен…” З 1926 року, року прем’єри у Московському художньому театрі п’єси „Дні Турбіних”, життя Булгакова пов’язане з цим театром. Багато п’єс було заборонено, протягом усього життя письменника переслідувала влада. Навіть були листи Сталіну і листи від Сталіна, наприклад, у листі до Білль-Білоцерковського Сталін стверджував, що „Біг” – антирадянське явище, тому що викликає співчуття до емігрантів, твори Булгакова – „непролетарська література”. Це був вирок. Двері редакцій перед письменником відтоді були зачинені. М.Булгаков іде на рішучий крок і звертається з проханням до Сталіна. „…Все мои произведения получили чудовищные, неблагоприятные отзывы, мое имя было ошельмовано не только в периодической печати, но и в таких изданиях как Большая Советская Энциклопедия… Бессильный защищаться, я подавал прошение о разрешении хотя бы на короткий срок отпривиться за границу. Я получил отказ. Мои произведения «Дни Турбиных», «Зойкина квартира», были украдены и увезены за границу. …К концу десятого года силы мои надломились, не будучи в силах более существовать, затравленный, зная, что ни печататься, ни ставиться более в пределах СССР мне более нельзя, доведенный до нервного расстройства, я обращаюсь к Вам и прошу Вашего ходатайства перед правительством СССР об изгнании меня за пределы СССР вместе с женою моей Л.С.Булгаковой, которая к прошению этому присоединяется. М. Булгаков» (червень 1929 р.) Відповіді не було, потім були прохання до Максима Горького, О.С.Єнукідзе, інших керівників. І в такий складний час автор береться за новий твір „Кабала священників”. 18 квітня 1930 року сталася надзвичайна подія – телефонна розмова зі Сталіним, як її результат – повернення до роботи в театрі. 1939 р. виходить п’єса „Батум”, в якій автор зображує початок революційної діяльності Сталіна. 10 травня 1940 р. письменник помер. Якщо вірити публікаціям у пресі, усі попередні спроби екранізувати роман «Майстер і Маргарита» на батьківщині письменника були невдалими, та пікантності ситуації додає те, що майже всі, хто пише про це, посилаються на витівки диявола, пояснюючи таку фатальність. При цьому забувається, що кілька років тому польські кіномитці все ж таки створили цілий серіал за «Майстром і Маргаритою», і якщо і цього разу не обійшлося без сатани, то тільки у тому, що стосувалося художньої якості фільму, бо дивитися це неподобство і дійсно було неможливо.
2. Скласти тези запропонованої статті.
6. Подивитися фільм "Собаче серце".
13.04.21. Самостійна робота за творчістю Шолом - Алейхема.
ЗАВДАННЯ: переглянути фільм "Собаче серце".
https://www.youtube.com/watch?v=aOE_3_Ws4y0
30.03.21.
Шолом-Алейхем. «Тев'є-молочар».
1. Опрацювати запропонований матеріал. Записати в зошит паспорт твору.Філософські проблеми | Життя і смерті, віри, сенс буття, щастя, багатство й бідність, національність | Вірить у Бога й покладається на нього у всіх своїх справах; хоча інколи дорікає йому за ті випробування, які він йому посилає; ставить йому «незручні запитання» |
Морально-етичні проблеми | Уявлення про хороше й погане, правильне й неправильне, добро і зло | Ставлення до далеких родичів і до всіх євреїв як до близьких, до рідних; вияв гостинності; прощення провин та ін. |
Психологічні проблеми | Ставлення до інших, до різних подій і неприємностей, до дотримання іншими норм поведінки | Тев’є за свої послуги просить мало й щиро радіє з того, що його високо цінують; думає, як не шокувати дружину відмовою від пропозиції м’ясника; з розумінням ставиться до вибору дочок |
2. Ознайомитися з поданою інформацією.
3. Письмово доведіть, що Твір Шолома - Алейхема "Тев'є - молочар" - новелістична повість. Відповідь надішліть на електронну пошту до 02.04.21, 19.00. (аргументуйте на прикладі 1-2 новел - частин твору). (Відповідь має бути стислою, лаконічною, по суті).
dansvet0369@gmail.com
26.03.21. Література ХХ – ХХІ ст. Життя, історія, культура. Шолом-Алейхем. «Тев'є-молочар».
2. Письмово (на основі почутого і побаченого , у стилі вільного письма, 10-12 речень) складіть інформаційну довідку про Шолом - Алейхема (яким ви уявляєте цього письменника?)
Відповідь надішліть на електронну пошту (до 29.03.21, 16.00).
dansvet0369@gmail.com
3. За покликанням переглянути буктрейлер "Тев'є - молочар".
4. Аудіокнига (переказ)
https://www.youtube.com/watch?v=twnJ85OERM4
5. Постановка Київського театру ім. І.Франка.
https://www.youtube.com/watch?v=-_ig83W4N80
___________________________________________________
19.01.21.
Завдання:
1. Записати в робочий зошит паспорт твору.
__________________________________
12.01.21.
Опорно-інформаційна схема “Людська комедія”
“Людська комедія” - енциклопедія французького життя І половини ХІХ ст. “ Я творю цілий світ” (О.де Бальзак) Передмова до “Людської комедії” (1842) “Людина не добра, не зла; вона народжується з інстинктами, схильностями; суспільство не псує її, а вдосконалює, але її прагнення вигоди для себе розвиває її погані схильності” “Людська комедія” - це організм, у якому замість крові циркулюють гроші” (Вюрмер) |
||
Задум: 120 (150) повістей і романів Написано 96 |
||
“Чоловіки” “Жінки” “Речі” |
||
І частина “Етюди про звичаї” “Сцени приватного життя” (юність) “Сцени провінційного життя” (зрілість) “Сцени паризького життя” “Сцени військового життя” “Сцени політичного життя” “Сцени сільського життя” (старість) |
ІІ частина “Філософські етюди” (публіцистичні) Філософські узагальнення Соціальний механізм суспільства |
ІІІ частина “Аналітичні етюди” Життя людини у поєднанні окремого і загального |
Художній світ Бальзака · Зв’язок з природничими науками (масштабність і деталізація · Типізація (об’єднання “численних однорідних характерів” у одному ·
“Бальзаківська
пристрасть” (особливий
метод художнього зображення психології через домінанту поведінки людини, яка
стає для неї згубною) |
||
Провідні теми творчості · Панорама французького життя після 1830 року, процес перерозподілу багатств · Боротьба індивідів за місце під сонцем · Гонитва за грішми і насолодами ·
Занепад
моралі, погіршення людської природи |
||
“Людина у творах О.де Бальзака - невід’ємна частка і продукт соціуму” (Д. Затонський) |
dansvet0369@gmail.com
20. 11. 20. Аналіз листа Тетяни до Онєгіна.
__________________________________________________________
17.11.20. О.С.Пушкін. "Євгеній Онєгін".
Образ Євгенія Онєгіна
Завдання: скласти інформативне гроно "Євгеній Онєгін" (українською мовою). Записати 3 цитати до образу Онєгіна.
Завдання: перенести в зошит схему (українською мовою). Записати 3 цитати до образу Тетяни.
_______________________________________
20.10.20.
Байрон. "Мазепа".
ЗАВДАННЯ.
1. Опрацювати за підручником с. 67 - 68, 71 - 75.2. Підготувати довідку "Історична постать гетьмана Мазепи". 3. Визначити символи та їх значення в поемі (запис у зошит).4. Переглянути експрес-урок з даної теми.
Бажаю успіху!
____________________________________
Бажаю успіху!
25.05.20. Підводимо підсумки.
Література на літо
Список літератури, яка буде вивчатися в 10 класі( протягом літа прочитати твори).
Гомер. «Одіссея».
Данте Аліг’ єрі. «Божественна комедія».
Шекспір В. «Гамлет». (монолог Гамлета «Бути чи не бути?» вивчається напам’ять).
Гофман Е.Т.А. «Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер».
Вітмен В. «Листя трави» (поема «Пісня про себе»).
Достоєвський Ф.М. «Злочин і кара».
Вайльд О. «Портрет Доріана Грея».
Бодлер Ш. «Квіти зла» («Відповідності» , «Альбатрос» (вивчається напам’ять), «Вечорова гармонія»).
Верлен П. «Поетичне мистецтво», «Осіння пісня»» (вивчається напам’ять).
Рембо А. «Голосівки», «Моя циганерія».
Метерлінк М. «Синій птах».
Коельо П. «Алхімік».
Мо Янь. «Геній».
Ягелло Й. «Кава з кардамоном».
БАЖАЮ УСПІХУ!
__________________________________
21.05.20. Контрольна робота № 6.
18.05.20. Г.Лі. "Убити пересмішника".
1. Переглянути презентацію за покликанням. Виписати сюжетні лінії та проблематику твору.
2. На слайді "Підсумки твору" є запитання . Дати письмову відповідь , використавши метод "Прес": Я вважаю, ... -Тому що... - Наприклад, ... - Отже, ... Відповідь надіслати до 20.05.20.
dansvet0369@gmail.com
21.05.20. - контрольна робота з теми "Література ХХ – ХХІ ст. Життя, історія, культура ".
12.05.20 - 15.05.20.
1. Перевіряємо вивчений матеріал.
Заповніть таблицю Відповідь надішліть до 14.05.20. включно.
Рей Дуглас Бредбері «451° за Фаренгейтом»
Заповніть таблицю
«Так» чи «ні»
Свій варіант відповіді, якщо «Ні»
Факт |
Так |
Ні |
Свій варіант відповіді, якщо «Ні» |
1.Р.Д.Бредбері
ще за життя став письменником-класиком.
|
+ |
|
|
2. Найбільше
Р.Бредбері любив Л.Толстого.
|
|
+ |
Достоєвського. |
3. Роман
«Марсіанські хронічки» письменник присвятив своєму другові. |
|
|
|
4. В основу
твору «451° за Фаренгейтом» покладено оповідання «Пожежник». |
|
|
|
5. 451° за
Фаренгейтом – температура плавлення металу. |
|
|
|
6. Пожежники в
романі носять брезентові костюми із зображенням Синього птаха на грудях та
Зображення вогню на плечі. |
|
|
|
7. Повертаючись
з роботи, Монтег зустрів Кларіс Макленен.
|
|
|
|
8. Кларіс мала
20 років.
|
|
|
. |
9. На думку
Кларіс, пожежники колись не розпалювали пожежі, а гасили їх. |
|
|
|
10. Дядька
Кларіс арештували за те, що він ішов пішки. |
|
|
|
11. Монтег і
Кларіс щодня разом ходили до метро й розмовляли про все на світі. А через два
тижні дівчина зникла. |
|
|
|
12. Про
загибель Кларіс Монтег дізнався від брандмейстера Бітті. |
|
|
|
13. Професор
Фабер був переконаний, що їхня цивілізація «мчить до загибелі». |
|
|
|
14. Фабер
подарував Монтегу радіоприймач –«черепашку», через який міг чути те, що й
Монтег, і розмовляти з ним. |
|
|
|
15. Гай Монтег
спалив власний будинок і втік .
|
|
|
|
16. Монтег
урятував Біблію.
|
|
|
|
17. Кожен із
нових знайомих Монтега записав по одній книжці, щоб потім передати її своїм
дітям. |
|
|
|
18. Пожежники — опора режиму, запорука того, що люди не
читатимуть книжок, адже книжки примушують думати і самостійно аналізувати. |
|
|
|
19.Ідея твору –
книги треба заборонити, бо вони небезпечні для свідомості людей. |
|
|
|
20. Механічний пес у творі є символом
тоталітаризму і репресій. |
|
|
|
21. «451° за
Фаренгейтом» - роман-утопія.
|
|
|
|
22. З книги почалося одужання Монтега,
його відродження, але з
книгою в його життя увійшло страждання. |
|
|
|
2. Прочитайте уривки з роману Г.Лі "Убити персмішника" (на жаль, тексту немає в підручнику, тож перейдіть за посиланням). На наступному тижні буде завдання за цим твором.
https://www.ukrlib.com.ua/world/printit.php?tid=3562&page=2
БАЖАЮ УСПІХУ!
___________________________________
04.05.20.
Натовп і влада. Важке прозріння особистості в тоталітарному суспільстві.
Письмовий роздум. Роль книги в житті людини.
1. За підручником опрацювати с. 296-298.
2. Інформаційний блок.
- Банкомати - цілодобовий банк , в якому можна отримати готівку і клієнтів обслуговують роботи
3. Запитання - відповідь (опрацювати).
4. Висновок.
Написати роздум. Роль книги в житті людини. (Бажаний друкований варіант, надіслати окремим файлом до 08.05.20 включно).
dansvet0369@gmail.com
НАГАДУЮ: оцінки за ІІ семестр будуть виставлені за дистанційним навчанням.
На 04.05.20 у вас має бути 7 робіт.
27. 04.20
Р.Д.Бредбері. Тривога за майбутнє суспільства в романі-антиутопії «451º за Фаренгейтом».
УВАГА!!! Ви отримуєте завдання на тиждень. Опрацьовуючи запропонований матеріал, робіть, будь ласка, в зошиті нотатки: що для вас було цікавим; яким постав перед вами письменник як особистість; творчий доробок письменника; паспорт твору тощо.
1. За підручником опрацювати с. 273 - 277 (відомості про письменника).
2. Прочитати уривки з твору (с.277 - 295).
3. Уважно переглянути відео, зробити запис в зошит.
5. Цікаві факти з життя Р.Бредбері.
6. Електронна книга - посібник для опрацювання теми.
БАЖАЮ УСПІХУ!!! У вас є тиждень для опрацювання наданого матеріалу й прочитання твору (хоча б за підручником).
Надсилати нічого не треба.____________________________________
23.04.20. Підсумовуємо опрацьований матеріал.
Заповнити таблицю «ТАК»
чи «НІ»
Якщо «Ні», то написати свій варіант відповіді
Факт
|
Так
|
Ні
|
Свій варіант
відповіді, якщо «Ні»
|
1. За своєю
сутністю М. Булгаков був ліриком, але життя змусило його стати
сатириком.
|
+
|
||
2. Головною
проблемою своєї країни він вважав відсутність державності.
|
+
|
Відсутність
культури і темноту.
|
|
3. Народився Михайло Булгаков 1891
року в Києві.
|
|||
4. Під час
Першої світової війни молодий лікар Булгаков працював у Київській центральній
лікарні.
|
|||
5. Славу
видатного драматурга принесла М.Булгакову повість «Собаче серце».
|
|||
6. Вершиною
творчості письменника став роман «Біла гвардія».
|
|||
7. Дія в
повісті «Собаче серце» відбувається напередодні Великодня.
|
|||
8. Шариков - модель нового «трудового
елементу», пролетаріату, який не поважає минуле, думає, що йому все дозволено
і усі повинні йому підкорятись.
|
|||
9. Тема твору — це неймовірний
експеримент, який закінчується перетворенням собаки в людину, а також
наслідки, до яких це призвело.
|
|||
10. Використовуючи гротеск, автор вводить
в звичайну міську дійсність елементи міфології.
|
|||
11. Професор П.Преображенський критично
ставиться до всього, що відбувається в країні з 1917 року.
|
|||
12. Порушення
моральної рівноваги в суспільстві може привести до страшних наслідків – така основна
думка твору.
|
|||
13. Професор приходить до висновку, що насильницьке втручання в природу
людини і суспільства призводить до позитивних змін.
|
|||
14. Швондер хоче
отримувати від життя все, допомагаючи таким, як Борменталь і Преображенський.
|
|||
15. «Матеріалом»
для Шарикова послужив убитий у бійці Клим Чугункін.
|
|||
16. Революція - свого роду насильницька операція, проведена над
суспільством, тому твір був заборонений довгі роки.
|
|||
17. «Розруха не
в клозетах, а в головах», - ці слова належать доктору Борменталю.
|
|||
18. Однією з
проблем твору є питання взаємин інтелігенції і народу в дореволюційні часи.
|
Таблицю можна перенести в зошит і надіслати фото, а можна надіслати окремим файлом (як вам зручно).
Виконати до 26.04.20 включно.
dansvet0369@gmail.com
_______________________________________________
16.04.20. М. Булгаков. "Собаче серце". Характеристика персонажів.
ЗАВДАННЯ. Опрацювати запропонований матеріал. Скласти тези.
1. Характеристика головних образів повісті.
Головний герой повісті «Собаче серце»
- вже немолодий професор медицини Пилип Пилипович Преображенський.
Преображенський - авторитетний лікар, що робить унікальні операції по
омолоджуванню людей. Його життя присвячене науці, він чесно служить своїй
справі, і люди вдячні йому за це. Можна сказати, що перед нами яскрава,
неординарна, талановита особа. Професор критично відноситься до всього, що
відбувається в країні з 1917 року. Він відкидає революційну теорію і практику.
Він мав можливість перевірити це в ході свого медичного експерименту. Досвід
створення «нової людини» не вдався. Переробити натуру Шарикова неможливо, як
неможливо змінити і схильності чугункіних, швондерів і подібних до них.
Преображенський переконався у безперспективності втручання в еволюцію природи :
«Ось, лікарю, що виходить, коли дослідник замість того, щоб йти навпомацки і
паралельно з природою, форсує питання і підводить завісу! На, отримуй
Шарикова.». Цей висновок важливий також і для розуміння соціального підтексту
повісті: не можна штучно втручатися не лише в природну, але і соціальну
еволюцію. Порушення моральної рівноваги в суспільстві може привести до страшних
наслідків
Професор
Преображенський все-таки не залишає думки зробити з Шарикова людину. Він
сподівається на еволюцію, поступовий розвиток. Але розвитку немає і не буде,
якщо сама людина до нього не прагне. Насправді
усе життя професора перетворюється на суцільний кошмар. У будинку немає
ні спокою, ні порядку. Цілими днями чутні нецензурна лайка і брязчання
балалайки. Шариков приходить додому
п'яним, пристає до жінок, ламає і крушить все навкруги. Він став грозою не лише
для мешканців квартири, але і для мешканців усього будинку. А що здатні
натворити Шарикови, якщо дати їм в житті повну волю? Страшно уявити собі
картину того життя, яке вони здатні створити навколо себе.
Шариков— грубий, нерозвинений, самовпевнений і зухвалий. Він, щоб то не було, хоче вибитися в люди, стати не гірше інших. Але він не може зрозуміти, що для цього потрібно пройти шлях довгого духовного розвитку, потрібно працювати над підвищенням інтелекту, розширенням кругозору, оволодінням знаннями. Поліграф Поліграфович Шариков надіває лаковані черевики і їдкого кольору краватку, а в іншому його костюм брудний, неохайний, позбавлений смаку. Через два тижні після того, як зійшла з нього собача шкура і ходити він став на двох ногах, цей товариш вже має в розпорядженні документ, що засвідчує його особу. Ще через тиждень – інше посвідчення - службовця. І не рядовий - завідувач підвідділом очищення міста Москви від бродячих тварин.
Шарик
|
Шариков
|
Добродушний
Нещасний
Відданий
Милий
Довірливий
Хитрий
|
Неписьменний
Невихований
Зухвалий
Грубий
Самовпевнений
Жорстокий
Продажний
Підлий
|
Порівняльна цитатна характеристика Преображенського і
Шарикова
Преображен-
ський
|
Шариков
|
|
Погляди на життя
|
«Я прибічник розподілу праці. У
Великому нехай співають, а я оперуватиму».
|
- Чому ж ви - трудівник?
-Та вже відомо - не неп.
«Узяти все, та і поділити»
|
Інтереси і розваги
|
«Сьогодні у Великому - «Аїда». А я
давно не чув. Люблю».
|
«У театр я не піду. «Дуракаваляние».
Одна контрреволюція».
«У цирк підемо, краще всього».
|
Відношення до тварин
|
«Нікого бити не можна. На людину і на
тварину можна діяти тільки навіювання».
|
«Учора котів душили, душили».
|
Відношення до людей
|
«На злочин не ідіть ніколи. Доживіть
до старості з чистими руками».
|
«І виголошує контр революційні
промови»
(З доносу Шарикова на професора)
|
Професор приходить до висновку, що насильницьке втручання в природу людини і суспільства призводить до катастрофічних результатів. У повісті «Собаче серце» професор виправляє свою помилку — Шариков знову перетворюється на пса. Але в житті подібні експерименти незворотні. І Булгаков зумів попередити про це на самому початку тих руйнівних перетворень, які почалися в нашій країні в 1917 р.
У професора є помічник Борменталь, з яким він любить базікати на різні слизькі теми. Властиві професору і маленькі земні радощі: любить смачно поїсти, дорогий одяг. Професор може собі дозволити бути гурманом, він навчає Борменталя мистецтву їжі, щоб вона була не просто їжею, а постачанням. Це вже і привід поговорити про радянську горілку. Борменталь помічає, що «новоблагословенна дуже пристойна. Тридцять градусів». Філіп Філіпович заперечує: «Горілка має бути в сорок градусів, а не в тридцять». Усі ці зауваження, здавалося б, по дрібницях, насправді створюють цілісну картину життя Москви в двадцяті роки. Словом, перед нами типовий інтелігент, якому радянська влада не встигла створити умови, які дозволяють повною мірою розкривати і реалізувати свій талант
Голова будинкому Швондер подібний до казкового гнома, і можливості у нього теж казкові. Швондер - це людина, у якої за душею немає нічого: він жалюгідний, хоча амбітний; злісний, він вважає себе улаштовувачем нового життя. Він робить ідеологічний вплив на Шарикова. Професор це помічає:«Ну так от, Швондер і є найголовніший дурень. Він не розуміє, що Шариков для нього грізніша небезпека, ніж для мене. Ну, зараз він всіляко намагається нацькувати його на мене міркуючи, що якщо хто-небудь у свою чергу нацькує Шарикова на самого Швондера, то від нього залишаться тільки ріжки та ніжки. У нього найпаршивіше серце з усіх, які існують в природі!» Його принцип - відібрати і поділити. Він хоче отримувати від життя все, нічого не роблячи, заважаючи працювати таким, як Борменталь і Преображенський. Він вважає в праві нахабно розпоряджатися власністю людей, диктувати, де їм працювати, спати, приймати їжу. Швондер надає Шарикову соціальний статус, дає колишньому псові права, озброює «ідейною фразою». Це він робить не з людинолюбства, а лише для того, щоб показати свою владу, покомандувати « інтелігенцією». Для цього він провокує Шарикова, нацьковує його на професора
Чому твір
залишається актуальним і у наш час?
Людина - неповторна індивідуальність, з Клима Чугункина,
що послужив «матеріалом» для Шарикова, може вийти тільки подібність Клима
Чугункина. Революція - свого роду насильницька операція, проведена над
суспільством, тому твір був заборонений довгі роки.
У наш час багато людей шляхом пластичних
операцій намагаються змінити свою зовнішність,але не замислюються над духовним
розвитком особистості.
!!! 20.04.20 - вихідний. У вас є час переглянути фільм, прочитати повість.
Наступне завдання буде 23.04.20
13.04.20. Українські сторінки життя і творчості М.О.Булгакова. М.О.Булгаков і влада, трагедія митця. «Собаче серце» як метафора соціальних експериментів революційної доби.
Увага! Цієї теми нема в підручнику.
1. Опрацювати запропоновану статтю. Скласти хронологічну таблицю життя і творчості М. Булгакова.
Творчість
великого митця російської літератури дуже цікава і різноманітна.
За своєю
сутністю він був ліриком, але життя змусило його стати сатириком. Саме сатира
допомагала йому маскувати зображення тогочасних вад суспільства. Він не міг
змиритися з насильством, зі знищенням інтелігенції. Головною проблемою своєї
країни він вважав відсутність культури і темноту. Він кидався у бік на захист „розумного, доброго, вічного”, що було
створено кращими людьми Росії.
Усе це
спонукало його до творчості, настільки багатогранної, що твори Булгакова й нині
сприймаються і розуміються по-різному.
Як відомо,
історія розвитку людства - це історія соціальних переворотів і великих
відкриттів. Воістину безмежні межі розуму людського в спробах осягнути таємниці
всесвіту, перетворити саму Природу. Але чи
має право людина на роль Творця?
Ще древній комедіограф Теренцій сказав: "Вище
право часто є вище зло". Так, ми знаємо, що спроби змінити природу,
людину, суспільство частенько носять трагічний, безповоротний характер, тому що
будь-яке велике відкриття, позбавлене моральності, несе людям загибель.
Народився Михайло Булгаков 1891 року в Києві. Батько майбутнього
письменника був магістром Київської духовної семінарії (за іншими відомостями —
академії), доцентом кафедри давньої громадянської історії. У родині було семеро
дітей. Сім’я захоплювалася музикою, літературою, особливо поезією; ставилися
домашні вистави.
Навчався Михайло в Першій київській гімназії одночасно з Костянтином
Паустовським, також майбутнім письменником. Паустовський згадував, як інспектор
Бодинський, хитро посміхаючись, суворо вичитував Булгакову за «отруйне око і
язик» — дуже вже прискіпливим був той.
З 1907 року, після смерті батька, Михайло став главою сім’ї. Навчаючись
у Київському університеті, у 22 роки одружився з Тетяною Миколаївною фон Лаппа,
дочкою управителя Саратовської державної палати. Під час Першої світової війни
молодий лікар Булгаков працював у польових госпіталях, пізніше був завідувачем
земської лікарні на Смоленщині. Часто йому доводилося приймати до 50 хворих за
день. Цей період він описав у «Нотатках юного лікаря». Потім були Київ, Кавказ.
Двічі Булгаков хотів виїхати з Росії, але йому не дозволили. З 1921 року жив у
Москві, працював на різних посадах — конферансьє, редактором хроніки в
приватній газеті, інженером у науково-технічному комітеті, журналістом у газеті
«Гудок», навколо якої згуртувалися талановиті письменники.
П’єса «Дні Турбіних»
принесла Булгакову славу видатного драматурга. У 1925-28 рр. побачили світ
збірки оповідань «Рокові яйця»,
«Дияволіада», «Оповідання»; у Ризі й Парижі вийшов друком роман «Біла гвардія». З 1928 року
письменник працював над твором, який згодом викристалізувався в роман «Майстер і Маргарита». Робота
над цим рукописом тривала до останніх днів митця. 1930 року постійні цькування
критиків і перепони цензури змусили Булгакова звернутися з відчайдушним листом
до Сталіна, у якому письменник вимагав надати йому можливість друкуватись або
дозволити виїхати за кордон. Булгакова було призначено на посаду режисера
МХАТу.
Шлюб із першою дружиною розпався, із другою не склався також. Лише з
третьою дружиною, Оленою Сергіївною, яка стала його музою, прототипом Маргарити,
він почувався щасливим.
1940 року Булгакова не стало. О. Булгакова згадувала: «Помираючи, він
говорив: «Напевно, це правильно… Що я міг би написати після Майстра?»»
Літературними авторитетами для М. Булгакова були М. Гоголь, Ф.
Достоєвський, М. Салтиков-Щедрін. Упродовж творчого життя письменник
заявив про себе як реаліст, сатирик і автор фантастичних творів. Різні грані
літературного таланту митця та різні напрями його художніх інтересів
синтезувалися у творі «Майстер і
Маргарита», якому судилося стати одним із найяскравіших взірців модерністського
роману XX ст. і вершиною його творчості.
Спогади К. Паустовського про родину Булгакових: «Булгакови жили на
узвозі до Подолу навпроти Андріївської церкви — у дуже мальовничому київському
куточку.
За вікнами їхньої квартири постійно було чути звуки роялю й навіть
пронизливої валторни, голоси молоді, біганина і сміх, суперечки і спів. Такі
родини з великими культурними і трудовими традиціями були окрасою провінційного
життя, своєрідними осередками передової думки».
Київ часів Булгакова поринув у вихор громадянської війни: 14 разів
влада переходила з рук в руки: Центральна рада, Директорія, білі, червоні,
німці, гетьман, поляки. Десять змін влади Булгаков пережив особисто. У 1936
році в анкеті при вступі на роботу до Великого театру в Москві він писав: "У
1919 р., живучи в м. Києві, послідовно мобілізувався на службу як лікар усіма
владами, що займали місто".
Братовбивча війна пригнічувала письменника, він мріяв про спокій, про
мирний дім і можливість писати. Доля закинула його в Москву. Спогади про
ревкоми військового комунізму, їх свавільні жорстокі розправи на Смоленщині,
яких він сам був свідком, помітно прихилили Булгакова до старого режиму,
настрої проти більшовиків, якоюсь мірою зміцнили монархістські симпатії. Боляче
вразила його звістка про страту царської сім'ї. І Булгаков приєднався до денікінських
військ. Відступаючи разом із білими, Булгаков захворів на тиф і залишився
у Владикавказі. Щоб якось вижити, пішов працювати в культурно-просвітницькі
установи. Приїхавши до Москви, оселився у великій "комуналці" на вул.
Садовій. Цю квартиру, її мешканців не раз згадує він у своїх художніх і
публіцистичних творах, упізнає її читач "Майстра і Маргарити" у
"московських" розділах роману. В різних газетах і журналах під
різними псевдонімами (вони ще навіть і не розшифровані) Булгаков заради
мізерного заробітку друкує фейлетони, рецензії, огляди, статті.
Рано зрозумів письменник, що творчість буває різна: справжня,
правдива, від серця, вона вічна, не загине і після смерті митця. Недаремно
в уста Воланда він вкладає широко відомий тепер афоризм: "Рукописи не
горят!";. Але існує й інший вид творчості - для проживання, для заробітку,
щоб не вмерти з голоду. В Москві з середини 20-х рр.. письменник стає
популярним. У 1923-1925 рр. Булгаков інтенсивно працює над сатиричними творами
"Дияволіада", "Фатальні яйця", "Собаче
серце".
О.Фадєєв
писав: „Мне сразу стало ясно, что передо
мною человек поразительного таланта, внутренне честный и принципиальний и очень
умный, – с ним, даже тяжело больным, было интересно разговаривать, как редко
бывает с кем. И люди литературы, и люди политики знают, что он человек, не
обременивший себя ни в творчестве, ни в жизни политической ложью, что путь его
был искренен, органичен…”
З 1926 року,
року прем’єри у Московському художньому театрі п’єси „Дні Турбіних”, життя
Булгакова пов’язане з цим театром. Багато п’єс було заборонено, протягом усього
життя письменника переслідувала влада. Навіть були листи Сталіну і листи від
Сталіна, наприклад, у листі до Білль-Білоцерковського Сталін стверджував, що
„Біг” – антирадянське явище, тому що викликає співчуття до емігрантів, твори
Булгакова – „непролетарська література”. Це був вирок. Двері редакцій перед
письменником відтоді були зачинені.
М.Булгаков
іде на рішучий крок і звертається з проханням до Сталіна.
„…Все мои произведения получили чудовищные,
неблагоприятные отзывы, мое имя было ошельмовано не только в периодической
печати, но и в таких изданиях как Большая Советская Энциклопедия…
Бессильный защищаться, я подавал прошение о разрешении
хотя бы на короткий срок отпривиться за границу. Я получил отказ.
Мои произведения «Дни Турбиных», «Зойкина квартира», были
украдены и увезены за границу. …К концу десятого года силы мои надломились, не
будучи в силах более существовать, затравленный, зная, что ни печататься, ни
ставиться более в пределах СССР мне более нельзя, доведенный до нервного
расстройства, я обращаюсь к Вам и прошу Вашего ходатайства перед правительством
СССР об изгнании меня за пределы СССР вместе с женою моей Л.С.Булгаковой,
которая к прошению этому присоединяется.
М. Булгаков»
(червень 1929 р.)
Відповіді не
було, потім були прохання до Максима Горького, О.С.Єнукідзе, інших керівників.
І в такий
складний час автор береться за новий твір „Кабала священників”.
18 квітня
1930 року сталася надзвичайна подія – телефонна розмова зі Сталіним, як її
результат – повернення до роботи в театрі.
1939 р.
виходить п’єса „Батум”, в якій автор зображує початок революційної діяльності
Сталіна.
10 травня
1940 р. письменник помер.
Якщо вірити
публікаціям у пресі, усі попередні спроби екранізувати роман «Майстер
і Маргарита» на батьківщині письменника були невдалими, та пікантності
ситуації додає те, що майже всі, хто пише про це, посилаються на витівки диявола,
пояснюючи таку фатальність. При цьому забувається, що кілька років тому
польські кіномитці все ж таки створили цілий серіал за «Майстром і Маргаритою»,
і якщо і цього разу не обійшлося без сатани, то тільки у тому, що стосувалося
художньої якості фільму, бо дивитися це неподобство і дійсно було неможливо.
2. Скласти тези запропонованої статті.
3. Записати в робочий зошит паспорт твору.
4. Подивитися фільм "Собаче серце".
Надсилати нічого не треба.
09.04.20. Повторюємо опрацьований матеріал.
Виконайте тест до 11.04.20, 19.00. Будьте уважні.
--------------------------------------------------------
06.04.20. Шолом-Алейхем. «Тев'є-молочар».
1. Опрацювати запропонований матеріал. Записати в зошит паспорт твору.
Філософські проблеми
|
Життя і смерті, віри, сенс
буття, щастя, багатство й бідність, національність
|
Вірить у Бога й
покладається на нього у всіх своїх справах; хоча інколи дорікає йому за ті
випробування, які він йому посилає; ставить йому «незручні запитання»
|
Морально-етичні проблеми
|
Уявлення про хороше й погане, правильне й неправильне, добро і зло
|
Ставлення до далеких родичів і до всіх євреїв як до близьких, до рідних;
вияв гостинності; прощення провин та ін.
|
Психологічні проблеми
|
Ставлення до інших, до різних подій і неприємностей, до дотримання іншими
норм поведінки
|
Тев’є за свої послуги просить мало й щиро радіє з того, що його високо
цінують; думає, як не шокувати дружину відмовою від пропозиції м’ясника; з
розумінням ставиться до вибору дочок
|
2. Ознайомитися з поданою інформацією.
3. Письмово доведіть, що Твір Шолома - Алейхема "Тев'є - молочар" - новелістична повість. Відповідь надішліть на електронну пошту до 08.04., 19.00. (аргументуйте на прикладі 1-2 новел - частин твору). (Відповідь має бути стислою, лаконічною, по суті).
dansvet0369@gmail.com
Тема. Література ХХ – ХХІ ст. Життя, історія, культура. Шолом-Алейхем. «Тев'є-молочар».
2. Письмово (на основі почутого і побаченого , у стилі вільного письма, 10-12 речень) складіть інформаційну довідку про Шолом - Алейхема (яким ви уявляєте цього письменника?)
Відповідь надішліть на електронну пошту (до 28.03.20, 20.00).
dansvet0369@gmail.com
3. За покликанням переглянути буктрейлер "Тев'є - молочар".
_____________________________________
23.03.20. Повторюємо творчість Б.Шоу.
До уваги учнів 9 класу! ОБОВ'ЯЗКОВО виконайте тест (до 24.03.20, 18.00)
19.03.20. Динаміка образу Елайзи Дулітл.
1. Уважно прочитати запропонований текст.
Квітникарка – погано одягнена, із жахливою мовою та вимовою.
|
Дівчина, яка навчається – пристойно одягнена, але мовою ще не володіє.
|
Дівчина, яка має успіхи у навчанні, добрий слух – добре одягнена, знає літературну мову, але ще не вміє її використовувати доречно.
|
Чудова учениця, «леді» - прекрасно вдягнена, має бездоганні манери й чудово володіє мовою.
|
Людина – здатна мислити, цінує людську гідність, бачить мету в житті й засоби її здійснення.
|
2. Перенести в робочий зошит схему еволюції перетворення Елізи.
3. Скласти "телеграму" тексту, відповівши на запропоновані запитання.
1. Про що (про кого) цей текст?
2. Що це таке? (Хто це такий? )
3. Що з ним відбувається? (Що він робить?)
4. Чи важливо те, що відбувається в тексті? Чому? Думку аргументуйте.
5. Наскільки сьогодні потрібна ця інформація для сучасної людини?
!!!!! Відповіді на запитання надіслати на електронну адресу із зазначенням прізвища того, хто виконав роботу. (Робту виконати до 22 03.20 , до 20.00.). Можна у вигляді фото робочого зошита, можна зразу друкувати у повідомленні електронної пошти.
dansvet0369@gmail.com
______________________________________
16. 03. 20. Б. Шоу "Пігмаліон".
1. Прочитати за підручником уривок з п'єси Б. Шоу "Пігмаліон" (с. 260 - 267).
2. Продумати відповіді на запитання:
1. Яке враження справила Еліза на гостей пані Хігінс?
2. У чому полягав секрет її привабливості?
3. Чому помилки, що їх припустилася Еліза під час "світської розмови", були сприйняті гостями як віяння нової моди?
4. Чим не сподобалася пані Хігінс ідея "вдосконалення" Елізи?
5. Чи справді експеримент Хігінса мав відкрити перед Елізою безліч нових можливостей? Чому?
6. Як автор переосмислює античний міф про Пігмаліона та Галатею? (використайте метод "Прес": Я вважаю... Тому що.... Наприклад, ... Отже....)
!!! Відповідь на запитання 6 надайте на електронну адресу, зазначивши прізвище того, хто виконав роботу.
12.03.20. Реалістична драма ХХ ст. Бернард Шоу. Життєвий і творчий шлях.
10.02.2020. Образ Башмачкіна та засоби його створення. ТЛ: художня деталь.
1. Опрацювати інформацію.
2. Записати у вигляді асоціативного куща (інформативного грона)
03.02.2020. М. Гоголь. "Шинель".
22.10.19.
Тема. Дж.Н.Г.Байрон ."Мазепа".
ЗАВДАННЯ.
КВІТЕНЬ, 2019
- Рік написання : 1894 - 1914.
- Жанр: соціальна трагікомічна повість у новелах.
- Тема: життя єврейського народу на початку ХХ ст.
- Проблематика
Філософські
проблеми
|
Життя і смерті, віри, сенс буття, щастя, багатство й
бідність, національність
|
Вірить у Бога й покладається на нього у всіх своїх
справах; хоча інколи дорікає йому за ті випробування, які він йому посилає;
ставить йому «незручні запитання»
|
Морально-етичні
проблеми
|
Уявлення про хороше й погане, правильне й неправильне,
добро і зло
|
Ставлення до далеких родичів і до всіх євреїв як до близьких,
до рідних; вияв гостинності; прощення провин та ін.
|
Психологічні
проблеми
|
Ставлення до інших, до різних подій і неприємностей, до
дотримання іншими норм поведінки
|
Тев’є за свої послуги просить мало й щиро радіє з того, що
його високо цінують; думає, як не шокувати дружину відмовою від пропозиції
м’ясника; з розумінням ставиться до вибору дочок
|
- Що... ?
- Де...?
- Чому... ?
- Як... ?
- Чи правильно я зрозумів . зрозуміла, що... ?
- Що було б, якби.. ?
БАЖАЮ УСПІХУ!
28.01.2019.
Завдання. 1. За підручником опрацювати с. 204 - 214. Скласти "стрічку часу" (або хронологічну таблицю) життя і творчості письменника.
2. Прочитати комедію М.Гоголя "Ревізор".
3. Переглянути відеоролик Скласти інформативне гроно "Хлестаков". Пояснити символічне значення прізвищ персонажів.
БАЖАЮ УСПІХУ!!!
_______________________________________________________________________________
02.04. 18.
Тема. Б. Шоу. "Пігмаліон".
Завдання.
1. Опрацювати за підручником с. 253 - 267.
2. Уважно прочитати запропонований текст.
Квітникарка – погано одягнена, із жахливою мовою та вимовою.
|
Дівчина, яка навчається – пристойно одягнена, але мовою ще не володіє.
|
Дівчина, яка має успіхи у навчанні, добрий слух – добре одягнена, знає літературну мову, але ще не
вміє її використовувати доречно.
|
Чудова учениця, «леді» - прекрасно вдягнена, має бездоганні манери й чудово володіє мовою.
|
Людина – здатна мислити, цінує людську гідність, бачить мету в житті й засоби її
здійснення.
|
1. Про що (про кого) цей текст?
2. Що це таке? (Хто це такий? )
3. Що з ним відбувається? (Що він робить?)
4. Чи важливо те, що відбувається в тексті? Чому? Думку аргументуйте.
5. Наскільки сьогодні потрібна ця інформація для сучасної людини?
4. Б. Шоу сказав: «Кожна з моїх п’єс – це послання до людства». Яке послання до людства має п’єса «Пігмаліон»? Обгрунтувати письмово відповідь.
5. ЗА БАЖАННЯМ !!!! Переглянути кінофільм "Цветы для Лизы" (2010 р.) - сучасну інтерпретацію твору Б.Шоу "Пігмаліон" (ЦЕ ЦІКАВО!!!)
________________________________________________________________________________
Комментариев нет:
Отправить комментарий